Far North District Council

Mayor – Far North District Council (1 vacancy)

Download profile statements for the Mayoral candidates[PDF, 354KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Mayor – Far North District Council Carter John None
Mayor – Far North District Council Gill Peter Awake at the Wheel

Bay of Islands-Whangaroa Ward (4 vacancies)

Download profile statements for the Bay of Islands-Whangaroa candidates[PDF, 1.4MB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Bay of Islands-Whangaroa Ward Brown Harko None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Court Ann None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Crawshaw Patrick Leonard None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Hookway Dave None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Johnston Jane Independent
Bay of Islands-Whangaroa Ward McInnes Tania None
Bay of Islands-Whangaroa Ward McNally Steve None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Prime Willow-Jean None
Bay of Islands-Whangaroa Ward Terry Fred Independent

Te Hiku Ward (3 vacancies)

Download profile statements for the Te Hiku candidates[PDF, 1.4MB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Te Hiku Ward Atkinson Lawrie Awanui Progressive and Ratepayers Inc.
Te Hiku Ward Collard David Independent
Te Hiku Ward Foy Felicity None
Te Hiku Ward Gardner Adele None
Te Hiku Ward Hita Karena Haititai Marangai Marae
Te Hiku Ward Kitchen Colin (Toss) None
Te Hiku Ward Radich Mate Independent
Te Hiku Ward Senior David None
Te Hiku Ward Windelborn Hazely Independent

Kaikohe-Hokianga Ward (2 vacancies)

Download profile statements for the Kaikohe-Hokianga candidates[PDF, 644KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Kaikohe-Hokianga Ward Emery Owen None
Kaikohe-Hokianga Ward Kapa Babe Independent
Kaikohe-Hokianga Ward Macauley Sally Independent
Kaikohe-Hokianga Ward Vujcich John None

Bay of Islands-Whangaroa Community Board

Kawakawa-Moerewa Subdivision (1 vacancy)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Kawakawa-Moerewa Subdivision
Elected unopposed
Stratford Kelly None

Kerikeri Subdivision (3 vacancies)

Download profile statements for the Kerikeri Subdivision candidates[PDF, 798KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Kerikeri Subdivision Ayr Lane None
Kerikeri Subdivision Myhre Sandy None
Kerikeri Subdivision Robinson Martin None
Kerikeri Subdivision Smith Rachel None
Kerikeri Subdivision Turner Doug None

Paihia Subdivision (1 vacancy)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Paihia Subdivision
Elected unopposed
Ward Belinda None

Russell-Opua Subdivision (1 vacancy)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Russell-Opua Subdivision
Elected unopposed
Greening Terry None

Whangaroa Subdivision (1 vacancy)

Download profile statements for the Whangaroa Subdivision candidates[PDF, 364KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Whangaroa Subdivision Fitton Justin None
Whangaroa Subdivision Mills Bruce None

Te Hiku Community Board

Doubtless Bay Subdivision (1 vacancy)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Doubtless Bay Subdivision
Elected unopposed
Ward Nuu Doubtless Bay Promotions Inc.

Kaitaia Subdivision (3 vacancies)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Kaitaia Subdivision
Elected unopposed
Gardner Adele None
Kaitaia Subdivision
Elected unopposed
Hunt Bronwyn None
Kaitaia Subdivision
Elected unopposed
Murupaenga Awhina None

North Cape Subdivision (1 vacancy)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
North Cape Subdivision
Elected unopposed
Dalziel Melanie None

Whatuwhiwhi Subdivision (1 vacancy)

Download profile statements for the Whatuwhiwhi Subdivision candidates[PDF, 508KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Whatuwhiwhi Subdivision Atkinson Lawrie Whatuwhiwhi Ratepayers & Citizens Assn.
Whatuwhiwhi Subdivision Hodgson Petrina None
Whatuwhiwhi Subdivision Ward Mike None

Kaikohe-Hokianga Community Board

Kaikohe Subdivision (3 vacancies)

Nomination for Last Name First Name Affiliation
Kaikohe Subdivision
Elected unopposed
Edmonds Mike Community First Kaikohe Hokianga
Kaikohe Subdivision
Elected unopposed
Reilly Shaun None
Kaikohe Subdivision
Elected unopposed
Van Gaalen Kelly None

North Hokianga Subdivision (1 vacancy)

Download profile statements for the North Hokiakga Subdivision candidates[PDF, 348KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
North Hokianga Subdivision Davis Emma None
North Hokianga Subdivision Rintoul Phyllis Independent

South Hokianga Subdivision (2 vacancies)

Download profile statements for the South Hokiakga Subdivision candidates[PDF, 648KB]

Nomination for Last Name First Name Affiliation
South Hokianga Subdivision Cassidy Robert Independent
South Hokianga Subdivision Clarke Garry None
South Hokianga Subdivision Schollum John Community First Kaikohe Hokianga
South Hokianga Subdivision Toorenburg Louis None

Electoral Map Boundaries

District & Wards
Te Hiku Ward subdivisions
Bay of Islands-Whangaroa Ward subdivisions
Kaikohe-Hokianga subdivisions